آموزش پردازش تصویر در متلب و OpenCV

آموزش پردازش تصویر در متلب و OpenCV

پردازش تصویر (image processing) یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا است که به یکی از پرکاربردترین علوم در تمامی زمینه‌ها تبدیل شده است. پردازش تصویر روشی برای تبدیل یک تصویر به صورت دیجیتال و انجام برخی از عملیات بر روی آن به منظور دریافت یک تصویر بهبود یافته و یا برای استخراج برخی اطلاعات مفید از آن است. سیستم‌های که با علم پردازش تصویر در ارتباط هستند ماشین‌های بینایی نامیده می‌شوند.

وجود جعبه‌ابزار پردازش تصویر که شامل مجموعه‌ای از توابع است منجر به افزایش توانایی محاسباتی نرم افزار متلب (MATLAB) در تحلیل و پردازش تصاویر شده است و سادگی کار با نرم افزار متلب باعث شده است این نرم افزار در رده نخستین نرم افزارهای پردازش تصویر قرار گیرد. متلب (MATrix LABratorary) یا آزمایشگاه ماتریس یک سیستم تعاملی است و المان اصلی آن آرایه می‌باشد. زمانی که محاسبات به صورت ماتریسی باشد زمان اجرا بسیار کاهش می‌یابد.

به‌طور کلی سرعت اجرای پایین و متن باز نبودن متلب باعث شد که OpenCV (بینائی ماشین متن باز Open Source Computer Vision) مورد توجه قرار گیرد. OpenCV یک کتابخانه متن باز با مجموعه‌ای از الگوریتم‌های پردازش تصویر و یادگیری ماشین است. سرعت اجرای کم و مناسب برای کاربردهای بی درنگ (Real Time)، متن باز بودن و رایگان بودن این کتابخانه باعث شده تا OpenCV مورد توجه فراوان قرار گیرد. 

این دوره آموزش شامل سه بخش می‌باشد: بخش اول به تئوری پردازش تصویر پرداخته می‌شود. در بخش دوم  پردازش تصویر در متلب و در بخش سوم پردازش تصویر در OpenCV مورد بررسی قرار می‌گیرد


فصل 1 : 

جلسه اول – تئوری


فصل 1 :

جلسه اول A- متلب


فصل 1 :

جلسه اول B- متلب


75,000 تومانافزودن به سبد خرید

مطالعه بیشتر